Leletdokumentáció
Leletrajz képgaléria >
Leletrajz képgaléria >
Az ásatás folyamán az építmények, falak és rajtuk található festmények, domborművek mellett felszínre kerülnek kisebb-nagyobb tárgyak: temetkezési kellékek, sírmellékletek, emberi és állati maradványok.
Mivel az egyiptomi törvények szigorúan tiltják a leletek országból való kivitelét, a későbbi feldolgozás, tanulmányozás és publikálás lehetővé tételéhez alapos helyszíni dokumentációra van szükség. A lelőhely feljegyzése, leltározás és tisztítás után kerülhet sor a fotózásra és rajzok készítésére.
A cserépedény-töredékek osztályozását és restaurálását Ragab Maray, kiváló helyi restaurátor végzi. Az általa lehetőleg minél teljesebben összeállított, illetve az apróbb, egyben előkerült edényekről milliméterpapír, tolómérő és profilfésű segítségével pontos rajzok készülnek oly módon, hogy ugyanazon rajz bal és jobb felén legyen látható az edény külseje és keresztmetszete.
Ragab mester |
2007-től folyamatosan részt vesznek grafikusok a helyszíni munkában. Az évek soràn kialakult egyfajta specializáció és munkamegosztás, ki az usébtikkel, ki a fatárgyakkal foglalkozik legszívesebben, és igyekszik az adott feladathoz legalkalmasabbnak tűnő rajzeszközt és -módszert kiválasztani, amit aztàn folyamatosan tökéletesít. Fábián Zoltán viszonylag nagy teret enged a kísérletezésnek, nem ragaszkodik például a pontozásos technikához, így művészei gyakran dolgoznak a műfajban szokatlannak számító akvarellceruzával vagy diófapáccal.
Fából készült láb csapolással. Rajz: Bezerédi Zsófia |
Fonat. Rajz: Köllő Zsuzsanna |
Az ásatás végeztével a rajzok feldolgozása következik: az edények és tereptárgyak rajzai milliméterpapírról átrajzolásra, valamint az összes rajz beszámozás után szkennelésre és a leltárkönyvbe való felvételre kerül. Előfordul, hogy egy, már lerajzolt tárgyat a restaurátorok ki tudnak egészíteni később előkerült darabokkal, ilyenkor új rajz készítésére van szükség. Így minden egyes lelet leltári száma és leírása mellé oda tudjuk tenni a képét is. Ez megkönnyíti az egyiptológusok számára a leletek összességének tanulmányozását és segítséget nyújt cikkek, előadások előkészítéséhez.
Restaurálás
Festménytöredékek konzerválása, tisztítása. Restaurátor: Farkas Emese |
A BBKF falfestményeinek konzerválása. 2009. Farkas Emese |
A BBKF vályogtégla szentély falfestményeinek tisztítása 2009-ben. |
TT185 restaurálási munkájának felmérése, előkészítése 2011-ben. |
Topográfia
A TT185 felmérése. Wéberné Jánossy Katalin |
Külszíni felmérés. A fotón Wéberné Jánossy Katalin és az inspektor. |